Nepoznajúci netúži...

Autor: Ján Lazorík | 14.11.2007 o 7:04 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1890x

Najväčšou neprávosťou je uprieť ľuďom poznanie. Náš bežný človek mal svoju vlastnú kultúru - ako povedal pražský disident Antonín Lím - "on nikdy nikde v žiadnom štáte nekupoval a nečítal knihy", nerozumel umeniu kaštieľov, literatúre a to vari až dodnes.

Za čím príde kultúrny cudzinec, keď akoby sme ozrutným buldozérom zrovnali na púšť „verchi, doľini a šicko prerozmaňite co v ňich!

Podľa latinského Ignoti nulla cupido - nepoznajúci netúži.

Nikto nepočúva, keď hovorí sa o záchrane a poznaní nádhery našich krojov, naši nevedomí dedinčania ich predávajú (a nielen kroje) Cigánom, Holanďanom, odhadzujú ich do smetiakov, sám som pristihol ľudí páliť i do hnoja zakopávať kroje. V 70. rokoch riaditeľ Zberných surovín v Šarišských Lúkach buldozérom dal do zeme zavaliť stovky nádherných irchovaných kožuchov, serdákov. Umenie, čo naši predkovia za pokolenia vytvorili a opatrovali.

Najväčšou neprávosťou je uprieť ľuďom poznanie

Náš bežný človek mal svoju vlastnú kultúru - ako povedal pražský disident Antonín Lím - "on nikdy nikde v žiadnom štáte nekupoval a nečítal knihy", nerozumel umeniu kaštieľov, literatúre a to vari až dodnes.

I mne tu v Krivanoch upratovačky do kontajnera "upratali" veľké tablo s fotografiami architektonických slohov od románskeho až po slohy 19. storočia..

Podľa latinskej vety zo starého Ríma: Plebs si uctil len ornú zem a chlieb /potom tiež circenses hry.../, a tak, keď roku 1875 sa Jonáš Záborský žaloval župčianským gazdom, že Maďari Slovákom zobrali Slovenskú maticu, oni mu na to:

„Aľe - co nam po dajakich sloveňskich "macicoch", my mame macice f chľivoch, hlavna vec, že nam f tim roku šicke oźiminy zišli!"

V Šarišských Dravciach bol istý Mišenko, ktorý po 1. svetovej vojne zo Szmrecsanyiho kaštieľa vynášal obrazy Božetecha Klemensa, na dvore z nich plátna vyrezával, hádzal na oheň a "krásne" rámy si domov bral... A to bol ten Mišenko, podľa pamätníkov vychýreným spevákom a vypytovačom na svadbách!

Kto sú naše kultúrne autority?

Raz v televízii minister - básnik Miroslav Válek na stole mal vyložené knižky svojich básní, prednášal, interpretoval ich a to - pravda - v duchu, akoby on bol jedinou a pravou kultúrou národa.

A v ten istý deň posledná "švačka" krojov v Detve babka Golianová na stole mala tiež vyložené, ale krojové skvosty, paládiá národa a tiež "interpretovala", lenže nie básnicky, ale so žiaľom, že -"takúto krásu naši nevedomí Detvania v maľovaných truhliciach vynášali na záhumná a - pálili!"

O tej babke sa nikdy nič náš žiak nedozvie, ale z Válkovej básne o Pampuloncovi, ktorý len pri dverách zvoní a zvoní, až sa spampulóni, možno akurát na hodine slovenčiny aj známku dostáva.

Vraj básnici - svedomie národa, aká nestydatá irónia.

Nevieme, že nevieme

Obidve opísané nevzdelanosti spôsobili dosiaľ obrovské kultúrne škody, no, súčasné vlády všade tej istej kozmokultúry, čoskoro vezmú človeku ako takému zmysel sa na svet narodiť!

Totiž - dnešní kultúrne monopolní mondénni umelci, akým bol aj básnik Válek, z nejakých krojov, nárečí, ľudovej tvorby nič nemajú, na nej nezarobia, ani nekariérujú!

Ale horšie je - že oni to ani nedokážu, čo v ťažobe života za celé pokolenia vytvorili géniovia národa.

12. septembra o 14. hodine v STV sa v Klenotnici odvysielala bravúra Goralov, umenie, ktoré sa hviezd dotýka, ale či by to azda dala STV do programu navečer aby to národ videl a spoznal?

Práve som dostal prekrásnu knižku monografiu rusínskej obce Jarabiny. I ja som do nej poslal 22 fotografiíl, v nej fantastická - najmä drotárska epopeja, múdroslovnosť, umenie, krása a nejaký odroň, ale šéfredaktor s doktorátom, povie "... a koho by toto zaujímalo?!!"

A hrôza, tento zničujúci trend je celosvetový! Náš komunizmus sa voľakedy Západu bál a dnes..

"Davidovi Beckhamovi jedno tetovanie nestačí, Sagvan Tofi sa zviditeľnil na Celebrity camp, Pamela Andersonová a jej tetované prsia, Búrlivák Tommy Lee, Herkules Poirot žil s Davidom Suchetom".. treba pokračovať?

Už je to tak – tí, ktorí akurát majú moc, majú iba tú moc a nič viac...

Bože, či sme všetci tvoji?

Tu - na hornotoryskej doline vyhoreli listiny na všetkých notariátoch, do nenávratna prepadla história a až neslýchané osudovosti tunajšieho roľníckeho živlu.

Pri asanáciách v 80. rokoch nielen tunajšie Lipany bez ohľadu na akúkoľvek pamiatku spratali z povrchu.

Biskup Tondra vyhlási: "Cirkev nepotrebuje pamiatky, ani oltár sv. Pavla" a z kostolov vyhadzujú sa nielen celé oltáre.

V Sabinove v piaristickom kláštore už niet krajového múzea, poslanec KDH - MUDr. Hruška povedal: Na výchovu stačí Cirkev, kňazi"

Na ľudové predstavenie kňaz nepríde, mne dokonca kňaz – môj vednoškolák - odoprel v kostole spropagovať knižku Krivjanske veseľe, akoby kroj, prekrásne piesne, vznešené obrady v ňom neboli od Boha...

V mojich Krivanoch sa duchovný otec "pričinil" o spálenie obecného archívu a bohatej starobylej cirkevnej knižnice, zaiste vplyvom jeho kázaní proti folklóru, "pohanským modlám" na dedine, v areáli amfiteátra niekto podpálil sypanec s nenahraditeľnými pamiatkami.

Pošiel sypanec s pamiatkami, čo som chcel podľa nich učiť, obecný archív, čo som chcel podľa neho napísať obsiahlejšiu monografiu o Krivanoch.

Žijeme tu s ľudskými netvormi, či nevedomcami? Čo je horšie..?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?