Kto a čomu učí naše deti?

Autor: Ján Lazorík | 16.11.2007 o 7:56 | Karma článku: 13,49 | Prečítané:  2951x

Za l. republiky existovali tzv. krajové, či okresné učebné osnovy. Nad ich obsahom by sa dnes pousmialo veľa učiteľov i rodičov.

Žiaci podľa krajových učebných osnov /jedny také "sabinovské" mám/, museli vo svojom kraji poznať pamätné miesta, rastliny, kvietky, školský inšpektor to vyžadoval.

Témou vyučovania bola napr. i úcta k ľudskému dielu, žiaci na laviciach mali klásky, chlieb, rozličné plody, plátno, kroj a učili sa, koľko a čo roboty a usilovnosti stálo, ako diela mozoľov treba šanovať.

Viete si to predstaviť v škole dnes?

Dnes máme etiku i náboženstvo, každý má všetkého na výber a tu v Krivanoch vo veľkej školskej i vo farskej záhrade všetky jablká spadli na zem bez úžitku...

Kdeže dnes nejaký Boží dar! Prvé sväté prijímania, birmovania, odpusty - to všetko len povrchnosť, hostiny, darčeky...

Dnes školou, rodinou i médiami "vychovávame" najmä k duševnej prázdnote, neúcte, hmotárstvu (ešte k obezite), či priam k vandalstvu!

V letných táboroch máme na výber kovbojstvo, indiánske hry a ja by som také turnusy chcel dostať do Krivian - čo by boli na učenie, poznávanie všetkého ľudového v miestnom Centre kultúry a na ten cieľ žiadam od ministerstva kultúry grant. Okrem iného i na vydanie knižky s 500 fotografiami, 56 detskými hrami atď., ktorú som napísal práve na pomoc vyučujúcim v povinných žiackych krúžkoch.

Myslíte si, že ho dostanem?

Raz 60 učiteliek cestovalo po hradoch a za pamiatkami. Autobus s nimi zastavil i v Krivanoch, v miestnom kultúrnom dome bolo pripravené občerstvenie. V tom „kulturáku“ som mal vtedy po stených rozvešanú stovku veľkých dobových fotografií a rezbárske výtvory. Učiteľky vošli, posadali a – nenašla sa jediná, čo by ju boli fotografie zaujali.

Keď sa žiaci na výlete ocitnú pred nádhernou fasádou so zázračne prácnou štukovou výzdobou, vrútia sa dovnútra na dobrú zmrzlinu. Koľko je ešte učiteľov, ktorí ich zadržia a koľko z nich je schopných presne určiť a popísať architektonický sloh?

Do prázdnej duše sa smetie nanosí

Nečudo, že u nás duchovné vákuum vyplnila komerčná kultúra veľkomestskej svetovosti a bulváru. Nová kultúra – ale kto mi vysvetlí, čo to tá nová kultúra je, na čom stojí, o čo sa opiera, z čoho pramení.

Figúry niektorých našich ľudových tancov boli také náročné, že ich zvládnutie, alebo nezvládnutie rozhodovalo o tom, či sa mládenec ožení, alebo neožení. Na hornej Toryse som zaznamenal 50 takýchto tancov!

Dnes na pódium vyskočí 50 tanečníkov na jeden nadrilovaný kolektívny pohyb a toto vari máme odovzdať ďalšiemu pokoleniu?

Pri sledovaní Freddyho tanečnej školy v STV som si veľmi želal, aby raz niekto s mocou rozhodnúť pochopil, aký brak vyhlasujeme za kultúru a aspoň pre zachovanie rovnováhy a pre zodpovednosť voči deťom vyrobil program napr. i s výučbou našich pôvodných ľudových tancov.

Chýba nám i národopisná tlač, ale čo je hádam horšie – chýba jej kupec.

A i keby každý kraj mal vlastné noviny, i to by bolo málo. Každá dedinská škola mala mať už dávno za úlohu (tak, ako je to v Maďarsku) naučiť svojich žiakov istú mieru miestnych zvykov (ale máme hádam na to odbory na vysokoškolských fakultách?)

Inak bezhlavo prijímaná svetovosť načisto pohltí naše dediny.

Oduševnení obetavci zachraňujú prírodu v Tichej a Kôprovej doline, ale kto zachráni človeka?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?